Aké boli Fašiangy 2018 ?

Fašiangy boli odjakživa symbolom veselosti, zábavy a hodovania. Fašiangové obdobie sa začína už v čase od Troch kráľov a trvá do popolcovej stredy. Je v podstate obdobím prechodu od zimy k jari.

Po ňom nasleduje čas štyridsaťdňového pôstu. V tomto období sa uskutočňovala aj väčšina svadieb, prebiehalo prijímanie mládencov a dievčat do spoločnosti. V domoch sa pieklo mäso, varila huspenina, vyprážali šišky a fánky. Typické boli aj obchôdzky v maskách, kde mládež získavala jedlo.

Napriek tomu, že nám počasie v sobotu 3. februára neprialo šírila sa okolo kaštieľa vôňa čerstvo vyprážaných šišiek a pečeného mäsa. O zábavu sa postarali členovia folklórnych skupín, ktorí sa obliekli do fašiangových masiek. V takomto nevľúdnom počasí iste dobre padol pohár vareného vínka, ktorý zahrial návštevníkov.

Svojou návštevou nás poctil aj predseda Košického samosprávne kraja Rastislav Trnka, ktorý ochutnal fašiangové dobroty. Pre návštevníkov boli sprístupnené aj expozície múzea.