Čaká nás zaujímavý astronomický úkaz - úplné zatmenie Mesiaca 27.7.2018

Najvýraznejším astronomickým úkazom v júli je úplné zatmenie Mesiaca.

Tento úkaz nastáva vtedy, keď Mesiac v splne prechádza tieňom Zeme. Telesá v poradí Slnko, Zem a Mesiac musia byť zoradené v priamke, väčšinu roka však prechádza Mesiac pod alebo nad tieňom Zeme. Mesiac nezmizne úplne, lebo rozptýlené slnečné lúče dokážu zasiahnuť jeho povrch, čo spôsobuje červenkastú farbu. Jej odtieň závisí od stupňa znečistenia zemskej atmosféry.

Tohtoročné zatmenie bude najdlhším zatmením v tomto storočí, jeho čiastočná fáza bude trvať 3 h 55 min a úplná 1 h 43 min. Mesiac bude prechádzať tesne nad stredom zemského tieňa a tak počas úplnej fázy sa na jeho povrch bude premietať tmavá hnedastá škvrna. Takéto stredové zatmenie sme naposledy videli 15. 6. 2011. Začiatok čiastočného zatmenia nastane 20:24 LSEČ hneď po východe Mesiaca. Začiatok úplného zatmenia o 21:30 LSEČ, maximum o 22:22 LSEČ, koniec úplného zatmenia nastane o 23:13 LSEČ, koniec čiastočného zatmenia o 00:19 LSEČ, koniec polotieňového zatmenia o 01:29 LSEČ. Zatmenie bude od nás viditeľné takmer v celom priebehu, okrem začiatku polotieňovej fázy, ktorá však aj tak nie je pozorovateľná. Slabé stmavnutie východnej časti Mesiaca si všimneme už počas polotieňovej fázy, asi polhodinu po začiatku zatmenia. Od začiatku čiastočnej fázy uvidíme v ďalekohľade pomaly postupujúci mierne neostrý zemský tieň. V minulosti sa merania kontaktov tieňa s vhodnými útvarmi na Mesiaci používali na určovanie vlastností atmosféry Zeme.

uplne zatmenie mesiaca 27-7-2018

Počas úplnej fázy bude mať Mesiac hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené lomom slnečných lúčov v zemskej atmosfére. Na rovnaký deň, teda 27. júla, vo vzdialenosti 6° južne od Mesiaca bude aj Mars, ktorý je v opozícii s jasnosťou -2,8 mag. Keďže je na svojej dráhe súčasne v blízkosti perihélia (16. 9.), hovoríme o „veľkej opozícii". Najbližšie k Zemi len 57,6 miliónov km, bude 31. 7.

V deň zatmenia uvidíme obe telesá súčasne. Každý sa tak bude môcť presvedčiť, že Mars nie je veľký ako Mesiac, ako tvrdia falošné maily, ktoré sú rozosielané už od roku 2003.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína, útvar astronómie, v Trebišove organizuje v tento deň verejné pozorovanie prenosným ďalekohľadom typu Celestron Nexstar 5 SE (optický systém Schmidt - Cassegrain 125/1250 mm) a ďalekohľadom DOBSON 203/1200, ktoré sa uskutoční piatok 27. júla 2018 od 20:30 hod. v areáli múzea pri jazdiarni. Radi u nás privítame všetkých záujemcov.

pozvanka pozorovanie uplne zatmenie mesiaca 27-7-2018

Počas úkazu bude v prípade nepriaznivého počasia pripravený náhradný program (prednášky, astronomické videofilmy, práca s astronomickými programami na PC...atď.)

Ostáva nám len veriť, že nám bude priať aj počasie a Mesiac nebude schovaný za oblačnosťou.