POZOROVALI SME VÝNIMOČNÝ ASTRONOMICKÝ ÚKAZ

V piatok dňa 27. júla sme mali možnosť pozorovať na oblohe zaujímavý úkaz - úplne zatmenie Mesiaca, najdlhšie v tomto storočí.

Pracovníci Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína, útvaru astronómie sa stretli spolu s členmi klubu astronómov, záujemcami o astronómiu a širokou verejnosťou v areáli múzea „pri hvezdárni", aby si spoločne pozreli toto nebeské divadlo. Čakanie na vychádzajúci Mesiac sme oživili prednáškou o zatmení Mesiaca, kedy tento jav môže nastať a ako bude prebiehať aktuálne zatmenie.

Na začiatku sa Mesiac na chvíľu vyhupol nad horizont, no potom ho zastreli oblaky. O čosi neskôr bola naša trpezlivosť odmenená. Po necelej hodine sa nám Mesiac ukázal v plnej kráse a tak sme si ho mohli vychutnať až do konca . Ako spestrenie boli na nočnej oblohe pozorovateľné počas celého úkazu aj planéty Jupiter, Saturn a Mars. Práve Mars bol vo veľkej opozícií, čiže bol najbližšie k Slnku a k Zemi a jeho jasnosť dosiahla –2,8 magnitúdy.

Sme veľmi radi, že sme všetkým záujemcom umožnili priame pozorovanie tohto nevšedného astronomického úkazu.

Fotografie sú na stránke so súhlasom autorov: RNDr. I. Parnahaj, PhD, P. Kočiš, R. Masník