Svetový kozmický týždeň 2018

4. – 10. október

Začiatok októbra sa už tradične spája s celosvetovou oslavou kozmonautiky a kozmického výskumu – Svetovým kozmickým týždňom (World Space Week, WSW). Svetový kozmický týždeň bol oficiálne vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1999 a uskutočňuje sa každoročne 4. – 10. októbra, ako pripomenutie si dvoch kľúčových udalostí: 4. októbra 1957 bola vypustená prvá umelá družica Zeme Sputnik 1. a 10. októbra 1967 nadobudla platnosť Dohoda o kozmickom priestore.

„SKT (svetový kozmický týždeň), je určený na 4. - 10. októbra 2018, oslávi úlohu vesmíru pri zbližovaní sveta," povedal prezident WSWA Dennis Stone.

Téma je inšpirovaná UNISPACE + 50, historickým zhromaždením svetových kozmických lídrov. UNISPACE + 50 bude podporovať spoluprácu medzi lídrami a krajinami, v ktorých sa kozmonautika ešte len rozvíja. Bude pomáhať pri prieskume vesmíru, aby sa stal otvoreným a exkluzívnym v globálnom meradle.

Výkonný riaditeľ WSWA Goran Nikolašević povedal: „Svetový kozmický týždeň v roku 2017 prelomil rekordy a to s viac ako 4 000 podujatiami. Väčšina podujatí sa konala v krajinách, ktoré sú v kozmonautike ešte len na začiatku, alebo sa k tomu ani nedostali. Preto má táto medzinárodná aktivita svoj význam."

Témou Svetového kozmického týždňa 2018 je

„VESMÍR ZJEDNOCUJE SVET"
(Space Unites the World)

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, - útvar astronómie, sa tohto roku už po trinástykrát zúčastní osláv Svetového kozmického týždňa. Tak ako v uplynulých rokoch, tak aj v tomto roku pripravujeme k tejto medzinárodnej akcii zaujímavé prednášky a výstavu.

svetovy kozmicky tyzden 2018