Výstava Trebišovskí Andrássyovci na prelome storočí

Výstava je sprístupnená širokej verejnosti od 11. októbra 2018 a bude otvorená do 13. mája 2019.

Dňa 11. októbra 2018 sa uskutočnila vernisáž výstavy Trebišovskí Andássyovci na prelome storočí. Výstava prezentuje osudy trebišovských Andrássyovcov počnúc Júliusom Andrássym, najznámejším a najvýznamnejším z rodu Andrássy, cez jeho deti Helenu (Ilonu), Teodora a Júliusa a Teodorové štyri dcéry Helenu (Ilonu), Barbaru (Borbálu), Katarínu (Katalin) a Kláru.

Andrássyovci mali veľký vplyv na rozvoj regiónu, ale aj samotného Trebišova. Významne sa podieľali na výstavbe železničných tratí prechádzajúcich regiónom a Trebišovom, dlhé roky riadili činnosť Vodného družstva Ondava, ktorého aktivity významnou mierou prispeli k zabráneniu záplav územia okolo Ondavy a Tople a v Trebišove vybudovali cukrovar, ktorý dlhé roky bol dominantnou fabrikou regiónu a mesta Trebišov.

Právom patrí poďakovanie všetkým tým, ktorí sa podieľali na príprave výstavy poskytnutím výstavných predmetov, ako aj tým, ktorí finančne podporili možnosť prezentácie trebišovských Andrássyovcov prostredníctvom tejto výstavy:

• Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum Győr
  • Flament Krisztína, Budapest
  • Nemzeti Szinház, Budapest
  • MV SR Štátny archív Košice – pracovisko archív Trebišov
  • Súkromní zberatelia
  • Združenie pre rozvoj južného Zemplína Trebišov

plagat trebisovski andrassyovci na prelome storoci