Ošetrenie ZP - klasicistický dámsky toaletný stolík

Ďalším cenným zbierkovým predmetom, ktorý sa nám v roku 2019 podarilo zreštaurovať je klasicistický dámsky toaletný stolík. Je jedným z najcennejších predmetov, ktoré múzeum od renovácie nadobudlo. Jedná sa o pôvodný inventárny nábytok trebišovského kaštieľa z obdobia, kedy v ňom ešte sídlila šľachta. Toalet pozostáva zo samotného stolíka a taburetu. Taburet po zasunutí tvorí vizuálne so stolíkom jeden kus nábytku. V jeho vnútri sa nám zachovali pôvodné olejové papierové tapety. Tento vzácny kus si žiadal odborné ošetrenie vo väčšom rozsahu, ktoré bolo vďaka poskytnutým financiám aj zrealizované.

Stôl bol vo veľmi zlom nálezovom stave. Dyhy boli popraskané a uvoľnené, povrchová úprava začne poškodená a narušená bola aj celková stabilita predmetu. Vďaka úspešnému projektu "Z každodennosti Andrássyovcov v trebišovskom kaštieli" bol aj tento predmet odborne zreštaurovaný. Srdečná vďaka aj tentokrát patrí umelecko-remeselnej dielni ANTIK ART.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Jakub Šnajder
Mgr. Ľudmila Šnajderová