Pozvánka na výstavu - Kozmické počasie

Svetový kozmický týždeň

4. – 10. október

Začiatok októbra sa už tradične spája s celosvetovou oslavou kozmonautiky a kozmického výskumu – Svetovým kozmickým týždňom (World Space Week, WSW). Svetový kozmický týždeň bol oficiálne vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1999 a uskutočňuje sa každoročne 4. – 10. októbra, ako pripomenutie si dvoch kľúčových udalostí: 4. októbra 1957 bola vypustená prvá umelá družica Zeme Sputnik 1. a 10. októbra 1967 nadobudla platnosť Dohoda o kozmickom priestore.

Tento nadchádzajúci štvrtý až desiaty október oslávi svojou témou dôležitosť satelitov v každodennom živote a to, ako naše životy ovplyvňujú satelity, napríklad v komunikácii, monitorovaní životného prostredia, doprave, predpovedi počasia, telemedicíne, vede a v mnohých ďalších ohľadoch.

Témou Svetového kozmického týždňa 2020 je
„SATELITY ZLEPŠUJÚ ŽIVOT"
(„Satellites improve life")

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, útvar astronómie, sa tohto roku už po štrnástykrát zúčastní osláv Svetového kozmického týždňa. Tak ako v uplynulých rokoch, tak aj v tomto roku pripravujeme k tejto medzinárodnej akcii zaujímavé prednášky a výstavu pod názvom:

„KOZMICKÉ POČASIE"

plagat kozmicke pocasie 2020