Vyhodnotenie okresného kola súťaže - Čo vieš o hviezdách ? 2021

Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Slovensku, sme sa rozhodli vedomostnú súťaž „Čo vieš o hviezdach?" uskutočniť elektronicky pomocou internetu. Pretože mladí astronómovia sa na túto súťaž svedomito pripravovali, chceli sme, aby za svoje úsilie boli odmenení. Súťaž prebehla v inovatívnej podobe veľmi dobre. Sme radi, že sme to napokon spoločne úspešne zvládli.

Okresné kolo súťaže ČVOH 2021 sa konalo v 1. kategórii 15. marca, v 2. kategórii 16. marca a v 3. kategórii 18. marca 2021 online, pomocou internetu z útvaru astronómie v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Súťaže sa zúčastnilo v 1. kategórii 9 žiakov, v 2. kategórii 4 žiaci a v 3. kategórii 6 študentov z týchto škôl:

• ZŠ M.R.Štefánika, Trebišov
  • ZŠ Komenského, Trebišov
  • ZŠ Obchodná 5, Sečovce
  • ZŠ Zemplínska Teplica
  • Gymnázium v Trebišove
  • Cirkevné gymnázium sv. Jána Krstiteľa v Trebišov
  • Gymnázium Poštová 9, Košice, členovia Klubu astronómov Trebišov

Súťažiaci si overili svoje vedomosti zo všeobecnej astronómie, príkladov a slepej mapy hviezdnej oblohy. Žiaci preukázali veľmi dobré vedomosti z astronómie a dokázali, že v astronómii sa vedia dobre orientovať. Výsledky boli veľmi vyrovnané, preto všetci súťažiaci môžu byť na seba právom hrdí.

Súťaž priniesla tieto výsledky:

1. kategória: žiaci základných škôl 4. - 6. ročník a 1. ročník 8 - ročného gymnázia

1. Branislav Soták, ZŠ Obchodná 5, Sečovce
2. Ján Marek Urban, ZŠ Zemplínska Teplica
3. Daniela Vasilková, ZŠ Obchodná 5, Sečovce

2. kategória: žiaci základných škôl 7. - 9. ročník a 2. - 4. ročník 8 - ročného gymnázia

1. Michaela Bérešová, ZŠ M. R. Štefánika, Trebišov
2. Emma Kičinková, ZŠ Obchodná 5, Sečovce
3. Monika Najmanová, ZŠ M. R. Štefánika, Trebišov

3. kategória: študenti stredných škôl, 5.-8. ročníka 8-ročného gymnázia

1. Ján Plavnický, Gymnázium Poštová 9 v Košiciach (člen Klubu astronómov pri MaKCJZ)
2. Jakub Popovič, Gymnázium Poštová 9 v Košiciach (člen Klubu astronómov pri MaKCJZ)
3. Dávid Pazderák, Cirkevné gymnázium sv. Jána Krstiteľa v Trebišove (člen Klubu
astronómov pri MaKCJZ)

Súťažiaci, ktorí obsadili prvé až tretie miesto postúpili do ďalšieho kola tejto súťaže, ktoré organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove. Podrobnejšie informácie im budú organizátorom včas zaslané na ich mailove adresy. O odovzdaní diplomov a vecných cien pre víťazov Vás budeme informovať.

Všetkým víťazom srdečne blahoželáme a veríme, že budú úspešní aj v ďalšom kole tejto súťaže.
Jednotlivým školám ďakujeme za zapojenie žiakov do tejto súťaže.