Pozvánka na noc pod oblohou 13/8/2021

Teplé letné noci nás lákajú pozorovať hviezdnu oblohu. Polovica augusta ponúka každoročné nebeské predstavenie, ktoré tento rok bude mať ideálne podmienky, pretože Mesiac bude po nove. Za bezmesačnej noci budú zo súhvezdia Perzeus lietať meteory. Perzeidy patria ku každoročným vrcholom astronomického leta. Obdobie činnosti tohto roja trvá od 17. júla do 24. augusta a maximum jeho činnosti nastane vo štvrtok 12. augusta 2021 večer.

Ak budete mať príležitosť a chuť, môžete už týždeň pred maximom roja pozorovať meteory – „padajúce hviezdy, ktoré vám splnia vaše priania". Tak aj tento rok Vás pozývame na podujatie NOC POD OBLOHOU spojené s pozorovaním meteorického roja PERZEIDY. Zároveň sa ďalekohľadom pozrieme aj na planéty Jupiter a Saturn, ktoré budú obohatením nočnej oblohy. Pozorovanie sa uskutoční 13. augusta 2021 pod šírym nebom. „Padajúce hviezdy" si vychutnáme aj voľným okom.

Keďže meteory sa pozorujú najlepšie poležiačky, prineste si so sebou podložku, na ktorú si budete môcť ľahnúť, teplé oblečenie a prípadne tiež deku na prikrytie. V prípade nepriaznivého počasia bude pripravený náhradný program.

Neváhajte a príďte, tešíme sa na stretnutie s vami.

noc pod oblohou 13.8.2021