Pozvánka na Trebišovski pisanki 2022

Výstava Trebišovski pisanki predstaví viac ako 700 veľkonočných kraslíc

Návštevníci v Trebišovskom múzeu nájdu originálne vyzdobené holubie, slepačie, morčacie, husacie aj pštrosie kraslice od 40 vystavovateľov.

Hľadáte pred sviatkami inšpiráciu na veľkonočné zdobenie kraslíc? Urobte si výlet do Trebišova a príďte sa presvedčiť na vlastné oči, čo všetko dokážu vykúzliť s kraslicami remeselníci z východu aj ďalších kútov Slovenska. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva na 32. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc Trebišovski pisanki. V priestoroch kaštieľa ju sprístupnia 18. marca o 14:30. Výstava potrvá do 29. mája 2022.

„Návštevníci v trebišovskom kaštieli uvidia originálne diela od 40 vystavovateľov. Počas prehliadky budú môcť hlasovať za viac ako 700 kraslíc. Tento rok autori vyzdobili holubie, slepačie, morčacie, husacie aj pštrosie vajíčka. Máme tu aj rôznorodé techniky zdobenia - od tradičných ako vosková batika, vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, až po netradičné techniky ako techniky prelamovania (madeiry), servítková technika (dekupáž), zdobenie farbami či rôzne kombinované techniky," povedala autorka výstavy Mária Parihuzová.

Kraslice alebo, ozdobené vajíčka – pisanki – sú ako jeden z významných dokladov tradičného ľudového umenia, symbolom jarného oživovania prírody a predstavujú obetný, obradový alebo osobný dar. Na Slovensku sa až do súčasnosti zachovalo mnoho spôsobov ich zdobenia. Tieto tradície zostávajú živé práve vďaka autorom, ktorí sa zdobeniu kraslíc venujú celý svoj život. „Výstava v našom múzeu má už aj svojich stálych účastníkov. Návštevníci si budú môcť opäť pozrieť zdobené kraslice od pani Anny Pálovčíkovej z Dvorianok a pani Evy Rabatinovej z Trebišova, ktoré doposiaľ nevynechali ani jeden z 32. ročníkov," uviedla riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

„Sme radi, že po dvojročnej pandemickej pauze sa môže táto obľúbená výstava opäť uskutočniť pre verejnosť. Je to jedna z výstav s najdlhšou tradíciou, ktorá je u návštevníkov mimoriadne obľúbená. Aj vďaka tomu sa preslávila i za hranicami Košického kraja, takže okrem domácich vystavovateľov budú môcť návštevníci obdivovať aj výtvory od autorov z Prešovského, Trenčianskeho, Trnavského či Banskobystrického kraja," dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Organizátorom podujatia je kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja – Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Kontaktné osoby:

Mgr. Mária Parihuzová
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Tel: 056/672 2234

 

plagat trebisovski pisanki

 

Kto je Online

Práve tu je 14 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com