Expozícia Ľudový odev južného Zemplína

Expozícia bola otvorená v roku 1994. Dokumentuje spôsob obliekania ľudu južného Zemplína v prvej polovici 20. storočia. Nachádza sa v budove bývalého čeľadinca. Prehliadka expozície s odborným výkladom trvá 15-20 minút.

Kroj ako výrazný prejav národného povedomia sa formoval po stáročia pre potreby a požiadavky jednej sociálnej vrstvy – roľníctva. Bol výrazom jeho diferenciácie, spôsobu života a kultúry. Na jeho vývoj vplývali hospodárske, spoločenské, sociálne, geografické a konfesionálne činitele. Veľký vplyv na vývoj odevu malo na konci 19. storočia vysťahovalectvo do Spojených štátov amerických. Preto skoro zanikol mužský tradičný odev. Vysťahovalci, ktorí sa vrátili po 1. svetovej vojne, prichádzali už odetí do mestských šiat. Miestne názory ich však nútili ku kompromisu. Ľudový odev bol na väčšine územia slovenskej časti Zemplína rovnaký. Inoetnické obyvateľstvo ho významnejšie neovplyvňovalo. Miestne rozdiely boli iba v detailoch – dĺžka sukne, výzdoba, výšivky (plochý či krížikový steh) a iné. Mužský, ženský a detský, pracovný i sviatočný odev, je zoradený podľa účelu a lokalít, pochádzajúci z Parchovian, Dvorianok, Cejkova, Čeľoviec, Sečovskej Polianky, Petríkoviec. Prezentované sú väčšinou samostatné časti ľudových odevov, doplnky a obuv. Expozíciu dopĺňajú fotografie zemplínskeho ľudového odevu a prostriedky, ktoré ženy používali na prevoz a uloženie detí pri práci na poli.