Noc múzeí - Kde bolo, tam bolo...

• Kde: trebišovský kaštieľ
  • Kedy: 16.5.2014  od 20:00 hod. do 00:00 hod.

noc 2014 -51

Noc múzeí sa v trebišovskom kaštieli niesla tohto roku povestným rozprávkovým Kde bolo, tam bolo... alebo, Čo sa stane, keď múzeum v noci ožije. Návštevníkom bola umožnená netradičná a tajuplnú prehliadka pivničnej vinohradníckej expozície, muzeálnych chodieb a výstavných priestorov. Poduujatia sa zúčastnilo 1200 návštevníkov, čoho dôkazom boli aj dlhé čakacie rady pred bránou do Andrássyho kaštieľa.

Po vstupe do múzea zhliadli Trebišovčania grófske posedenie pri káve a čaji. Táto večerná siesta pripomínala časy, kedy sa šľachtičné dámy stretávali a takto si krátili voľné chvíle. Malých i tých väčších milovníkov histórie čakala noc plná prekvapení, rozprávkových príbehov, ktorí ožívajú len pod rúškom tajomstva. Príbehy s bájnym nádychom a prvkami hrôzy predvádzali divadelníci z OZ Priatelia múzy. Zvedaví návštevníci sa putovaním po kaštieli dostali do Krčmy na krížných cestách. Tam ich vítala baba Jaga, ktorá rozdávala deťom perníčky. Odvážlivci prechádzajú na stanovište, kde sa stali svedkami vyháňania diabla z tela hriešnice. Pred inkvizítorom sa ocitajú dve susedky, ktoré majú medzi sebou spor. No neminie ich dereš. V útrobách povaly kaštieľa smútil Drakula, ktorému robila spoločnosť jedna z jeho Nymfiem. Najmladšie deti sa maľovaním na tvár premenili na rôzne rozprávkové postavičky, získali sladké cukríky a spať odchádzali s bohatými nočnými zážitkami. Posledný účastnik Noci múzei odchádzal o polnoci, kedy sa múzeum zatvorilo.