Trebišovski pisanki

• Kde: Výstavný priestor DVORANA na prízemí trebišovského kaštieľa
  • Kedy: 4. 3. 2013  - 21.4.2013

kraslice1_2013-90

Mesto Trebišov, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove; kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, usporiadalo 24. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc s príznačným zemplínskym názvom  „Trebišovski pisanki“. Inštaláciu celej výstavy podporil projekt VÍNO A KRASLICE.

Na výstave kraslíc je pre návštevníkov pripravených 972 súťažných kraslíc, ktoré poskytlo spolu 52 vystavovateľov z okresov východného Slovenska. Niektorí z nich sa svojou krasličiarskou tvorbou zapojili do súťaže po prvýkrát.
Najstaršia vystavujúca účastníčka má 74 rokov a svoje prvé zdobené veľkonočné vajíčka vystavuje i najmladší vystavovateľ, deväťročný chlapec z Malých Ozoroviec.

Prezentované techniky zdobenia kraslíc sú rôzne, od tých tradičných cez netradičné až po kombinované. Typické a najviac rozšírené zahŕňajú voskovú batiku, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou a oblepovanie perlovkou, farebným papierom, obväzovanie rastlinami a farbenie v odvare z cibuľových šupiek.

Z netradičných môžeme vidieť opaličkovanie, zdobenie voskom, leptanie kyselinou, zdobenie farbami, zdobenie perom na enkaustiku, oblepovanie semienkami, obhačkovanie, zdobenie tušom, oblepovanie papierom, oblepovanie stužkami, zdobenie zlatými detailmi a prelamovanie, oblepovanie šnúrkami, či oblepovanie prámikmi.
Veľkú pozornosť púta aj krakelovanie, dekupáž, či patchworková technika. Vitríny so súťažnými kraslicami vhodne dopĺňajú rôzne dekoračné výrobky a medovníky s veľkonočnou tematikou.

Tohtoročná výstava veľkonočných ozdôb a kraslíc bude spestrená sprievodnými podujatiami. Tých sa môžu návštevníci zúčastniť na Kvetnú nedeľu 24. marca 2013 od 14.30 - 17.00 hod., kedy bude, v priestoroch trebišovského kaštieľa, prebiehať tvorivá dielňa v zdobení veľkonočných vajíčok. Kreativitu prídu záujemcovia ukázať nielen v zdobení kraslíc, ale aj medovníkov; vyrábať budeme jarné kvety z krepu, pletené dekorácie z papiera, či pliesť vŕbové korbáče. Konať sa bude v tento deň aj medzinárodná súťaž vo veľkonočnom stolovaní, ktorá bude spojená s ochutnávkou kvalitných tokajských vín a ukážkou zvykov spojených s veľkonočnými sviatkami.

Výstava je už tradične predajná. Hostia sa môžu inšpirovať a kochať krásou prepracovaných techník veľkonočných kraslíc, rôznych dekorácií a domácich vlastnoručných výrobkov spojených s jarnými sviatkami. To všetko do 21. apríla, kedy bude výstava vyhodnotená a  ukončená.

Najstaršia vystavujúca účastníčka má 74 rokov a svoje zdobené veľkonočné vajíčka vystavuje i najmladší vystavovateľ, deväťročný chlapec z Malých Ozoroviec.

Prezentované techniky zdobenia kraslíc sú rôzne, od tých tradičných cez netradičné až po kombinované. Tradičné a najviac rozšírené zahŕňajú voskovú batiku, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou a oblepovanie perlovkou, obväzovanie rastlinami a farbenie v odvare z cibuľových šupiek.

Z netradičných môžeme vidieť opaličkovanie, zdobenie voskom, leptanie kyselinou, zdobenie farbami, zdobenie perom na enkaustiku, oblepovanie semienkami,  zdobenie tušom, oblepovanie papierom, oblepovanie stužkami, zdobenie zlatými detailmi a prelamovanie, oblepovanie šnúrkami, či oblepovanie prámikmi. Veľkú pozornosť púta aj krakelovanie, dekupáž, či prelamovanie (madeira). Vitríny so súťažnými kraslicami vhodne dopĺňajú rôzne dekoračné výrobky a medovníky s veľkonočnou tematikou.

Výstava je už tradične predajná. Hostia sa môžu inšpirovať a kochať krásou prepracovaných techník veľkonočných kraslíc, rôznych dekorácií a domácich vlastnoručných výrobkov spojených s jarnými sviatkami. To všetko do 21. apríla 2013, kedy bude výstava vyhodnotená a  ukončená.

Foto: Jozef Danko