Emil Semanco - Štyri nočné doby

  • Kde: Výstavný priestor GALÉRIA na poschodí trebišovského kaštieľa
  • Kedy: 5. 3.  2014 4. 5. 2014  

 

semanco 2014 -56

 

V stredu, 5. marca 2014 sa o 17.00 hodine, vo výstavných priestoroch Galérie trebišovského kaštieľa, uskutočnila vernisáž výstavy PhDr. Emila SEMANCA s názvom Štyri nočné doby.

Pozornosť návštevníkov bola v tento deň a bude i počas nadchádzajúcich dvoch mesiacov upriamená k umeleckým dielam, na ktorých môžu vidieť surrealistické výjavy, ale aj prvky fantazijného umenia, či priestor, ponúkajúci duchovný obsah umeleckej výpovede autora. Spolu s autorom výstavy poctila návštevou Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína aj kurátorka výstavy, Mgr. Dana Barnová. 

Kultúrno-umeleckú atmosféru tohto popoludnia umocnila spevom žiačka trebišovského gymnázia, Lea Linerová.

Kolážista Emil Semanco prezradil, že vystavovať svoju tvorbu v Andrássyho kaštieli v Trebišove bolo jeho túžbou už veľmi dávno. A je veľmi rád, že sa tak stalo.  

Prvá samostatná výstava Semancových koláži bola už v roku 1979 v Prešove. Výtvarník odvtedy prešiel istým profesionálnym i výtvarným vývinom. Táto technika mu ostala vlastná a venuje sa jej doteraz. Výstav mal niekoľko desiatok a to nielen na Slovensku, ale napríklad aj v Izraeli, Taliansku.

Umelec v rozhovore uviedol, že práve tejto technike sa venuje preto, lebo je svojím charakterom trošku literárna. To znamená, že je plná príbehov. Sú v nej metafory a symboly, ktoré literatúra využíva. Prezradil aj postup, ktorý využíva vo svojej tvorbe. Vytváranie kolážových diel je podľa jeho slov náročný proces. Je potrebné zháňať a zhromažďovať materiál, aby mohol byť zhotovený taký obrázok, ktorý je farebne a obsahovo zladený. Príprava je zdĺhavá. Súčasťou jeho práce je citlivé vnímanie pocitového sveta, ktorý chce odovzdať svojim priaznivcom. Niekedy vznikne koláž počas dopoludnia a niekedy trvá aj 4-5 mesiacov, kým je Semancovo dielo hotové. Niekedy rozpracovanú časť na istú dobu odloží a potom sa k vznikajúcej koláži vráti, poprípade niečo odlepí a nanovo to spraví. Semanco nepracuje s náhodou a spontánnosťou, ale oveľa viac má rád precíznu a premyslenú prácu. Postupuje vedomým ovládaním kompozícií.

Odkiaľ čerpá materiál?

Z čakárne zubnej ambulancie .  Alebo mu ich ponúkajú známi, ktorí vedia, že sa zaoberá touto technikou. Časopisy vyhľadáva najmä hlbkotlačové, tie kvalitné, aby výstrižky vydržali. Papierovej koláži veľmi verí a považuje ju za autonómnu a rovnocennú s ostatnými výtvarnými technikami.

/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa/
 
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja uskutočnilo dňa 25. apríla 2013 o 17:00 hod. vo výstavných priestoroch Galéria v trebišovskom kaštieli dvojvernisáž, ktorá bola venovaná dvom krásnym výstavám a to výstave akademického maliara Yuriya Bodnara a umelkyne Márie Majerčíkovej.
Zúčastnili sa jej okrem autorov oboch výstav, ich rodinných príslušníkov, priateľov a našich návštevníkov aj významné osobnosti umeleckého a spoločenského života.
Kurátorkou výstavy „Symfónia premien“ ukrajinského umelca bola Olexandra Bodnarová, historička umenia. Svojou prítomnosťou poctil naše múzeum aj vedúci odboru kultúry Zakarpatského kraja na Ukrajine, Yuriy Gľeba ako aj akademický maliar Štefan Bubán.
Akademický maliar Yuriy Bodnar žije v Užgorode na Ukrajine. Je členom Národného zväzu umelcov Ukrajiny. Jeho prezentovaná tvorba je zameraná na monumentálnu a komornú maľbu krajiny, mestskej veduty so zakomponovaným fragmentom.
V jeho výstavných obrazoch nejde ani tak o realistické, ale skôr o filozofické stvárnenie sveta, ktoré tak dáva jeho obrazom hlbší, hlavne citeľný duchovný rozmer.
Výstava výtvarných diel ukrajinského maliara Yuriya Bodnara potrvá do 26. mája 2013.
 
Druhá časť vernisáže bola venovaná autorke výstavy s názvom „Hodvábny svet“, Márií Majerčíkovej. Autorkina tvorba je hlavne o cítení materiálov. Kreslí olejovými a akrylovými farbami ma maliarske plátno, ale aj na iné materiály. Sú nimi sklo, textil, kameň, drevo, či hodváb. A práve po ňom maliarka pomenovala svoju výstavu.
Všetky symboly v jej umeleckých dielkach sú odrazom vnútorného sveta a myšlienok autorky. Inšpiráciu čerpá v nevyčerpateľnej zásobe tvarov a farieb prírody. Kreslenie je pre umelkyňu relaxom a formou nabíjania energie.
Vo výstavných vitrínach nájdu návštevníci nášho múzea kravaty, dáždniky, letné šaty, šatky, tričká a ďalšie nositeľné veci s osobitným štýlom autorkiných precítených prác.
Ako sama uvádza, ak sa jej jedinečné práce stretnú s kladnou odozvou, umelkyni to dáva pocit naplnenia.
Výstavu Márie Majerčíkovej si môžete pozrieť do 17. júna 2013.
 
 
 
 

 

Kto je Online

Práve tu je 8 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com