Potápanie včera a dnes

  • Kde: Výstavný priestor GALÉRIA na poschodí trebišovského kaštieľa
  • Kedy: 16. 10.  2013 17. 11. 2013 


Potapanie 137

 /Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa/

 

 

Popoludní, 16. októbra 2013, sa vo výstavnej sieni Galéria, na poschodí nášho múzea   uskutočnila vernisáž výstavy historického potápačského výstroja a predmetov Petra Ferdinandyho s názvom Potápanie včera a dnes. Zišli sa na nej obyvatelia mesta Trebišov, záujemcovia atypického koníčka, ale i samotní hostia vystavovateľa. Zanietencom rovnakej záľuby, ktorej podľahol pán Ferdinandy je aj Zoltán Kanócz. Jeho účasť obohatila počet hostí na slávnostnom otvorení. Keďže sa pán Kanócz vyzná v potápačskej problematike a tiež vlastí súkromnú zbierku predmetov týkajúcich sa vystavovanej tematiky, rozhodol sa prispieť k výstave svojím potápačským výstrojom, ktorý dodnes sám používa na potápanie. Z. Kanócz je členom slovenskej sekcie Společnosti pro históriu potápění ČR a venuje sa najmä natáčaniu filmov pod vodnou hladinou s potápačskou technikou. 

Peter Ferdinandy sa zaoberá inštruktorskou činnosťou a to od roku 1979. Postupne sa prepracoval k najvyššej kvalifikácií inštruktora s tromi hviezdami C.M.A.S.- Svetovej federácie potápačských organizácií. Pred rokmi sa venoval aj speleopotápaniu a pracovnej činnosti pod vodou. V rokoch sedemdesiatych 20. storočia priniesol potápanie do regiónu Gemer- Malohont.

Nainštalovaná zbierka je členená na niekoľko celkov, predstavujúcich komplexný výstroj potápačov z čias dávnych- z obdobia potápania, kedy sa klasicky zásoboval vzduch hadicami z hladiny vďaka kompresoru (1964), cez potápačský výstroj s dýchacími prístrojmi, umožňujúcimi nezávislý pohyb pod vodou, s vlastnou zásobou vzduchu v tlakových fľašiach, až po výstroj dnešných potápačov. Takto si to mohol návštevník nájsť v prvej časti výstavných priestorov múzea. Druhá pozostáva z vyinštalovaných unikátnych vodotesných puzdier na fotoaparáty, kamier, fotobleskov, vyrobených neraz v amatérskych podmienkach, ktorými sa dá poukázať na šikovnosť a vynaliezavosť potápačov. Vidieť bolo na výstave možné i nože, dýchacie trubice, potápačské prilby, fotografie, bohatú textovú i filmovú dokumentáciu; publikácie, knihy, periodiká, učebné texty zaznamenajúce oblasť potápania.

 

Dôvod jej vystavovania pramení z toho, aby bol celok zbierky predstavený na území Slovenska a stal sa reprezentantom aj tejto polohy jeho kultúrnej tradície. Autor sa budovaniu svojej zbierky venuje niekoľko desaťročí. Základ bol formovaný počas rokov jeho aktívnej činnosti. Dodnes je však jej fond sústavne dopĺňaný o ďalšie historické artefakty, vzťahujúce sa k potápaniu.

Výstava bola ukončená 17. novembra 2013. 

/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa/
 
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja uskutočnilo dňa 25. apríla 2013 o 17:00 hod. vo výstavných priestoroch Galéria v trebišovskom kaštieli dvojvernisáž, ktorá bola venovaná dvom krásnym výstavám a to výstave akademického maliara Yuriya Bodnara a umelkyne Márie Majerčíkovej.
Zúčastnili sa jej okrem autorov oboch výstav, ich rodinných príslušníkov, priateľov a našich návštevníkov aj významné osobnosti umeleckého a spoločenského života.
Kurátorkou výstavy „Symfónia premien“ ukrajinského umelca bola Olexandra Bodnarová, historička umenia. Svojou prítomnosťou poctil naše múzeum aj vedúci odboru kultúry Zakarpatského kraja na Ukrajine, Yuriy Gľeba ako aj akademický maliar Štefan Bubán.
Akademický maliar Yuriy Bodnar žije v Užgorode na Ukrajine. Je členom Národného zväzu umelcov Ukrajiny. Jeho prezentovaná tvorba je zameraná na monumentálnu a komornú maľbu krajiny, mestskej veduty so zakomponovaným fragmentom.
V jeho výstavných obrazoch nejde ani tak o realistické, ale skôr o filozofické stvárnenie sveta, ktoré tak dáva jeho obrazom hlbší, hlavne citeľný duchovný rozmer.
Výstava výtvarných diel ukrajinského maliara Yuriya Bodnara potrvá do 26. mája 2013.
 
Druhá časť vernisáže bola venovaná autorke výstavy s názvom „Hodvábny svet“, Márií Majerčíkovej. Autorkina tvorba je hlavne o cítení materiálov. Kreslí olejovými a akrylovými farbami ma maliarske plátno, ale aj na iné materiály. Sú nimi sklo, textil, kameň, drevo, či hodváb. A práve po ňom maliarka pomenovala svoju výstavu.
Všetky symboly v jej umeleckých dielkach sú odrazom vnútorného sveta a myšlienok autorky. Inšpiráciu čerpá v nevyčerpateľnej zásobe tvarov a farieb prírody. Kreslenie je pre umelkyňu relaxom a formou nabíjania energie.
Vo výstavných vitrínach nájdu návštevníci nášho múzea kravaty, dáždniky, letné šaty, šatky, tričká a ďalšie nositeľné veci s osobitným štýlom autorkiných precítených prác.
Ako sama uvádza, ak sa jej jedinečné práce stretnú s kladnou odozvou, umelkyni to dáva pocit naplnenia.
Výstavu Márie Majerčíkovej si môžete pozrieť do 17. júna 2013.
 
 
 
 

 

Kto je Online

Práve tu je 4 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com