Matej Korvín a jeho doba

korvinnaweb

Tlačová správa

V Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove bude pre verejnosť slávnostne otvorená výstava s názvom Matej Korvín a jeho doba. Výstava vzišla z intenzívnej spolupráce nášho múzea s Munkácsy Mihály Múzeom v Békéscsabe. Jej obsahom budú brnenia a meče, aké sa používali za čias Mateja Korvína. Návštevníci si budú môcť odev bojovníka, rovnako aj samotné zbrane vyskúšať. Vo výstavných vitrínach nájdu záujemcovia dobovú keramiku, ktorá bude počas výstavy určená priamo k predaju. Vernisáž výstavy sa uskutoční 27. júna 2014 o 17.00 hodine vo výstavnom priestore Emelet, na poschodí Andrássyho kaštieľa. Výstava potrvá do 7. septembra 2014. Súčasťou vernisáže bude krátky koncert Istvana Spišáka, nádejného umelca, ktorý je nositeľom „Talentu novej Európy 2014“.

Ako sa spája Matej Korvín s našim východoslovenským mestečkom?

Štefan z Perína bol mimoriadne chamtivý a vierolomný šľachtic. V snahe získať veci, ktoré potreboval alebo ktorými sa chcel pýšiť, uchyľoval sa aj k zločinnosti. Jeho povinnosťou, ako vlastníka početných panstiev a hradu Parič v Trebišove, bolo postarať sa o bezpečnosť krajinských ciest pre obchodné karavány, za čo vyberali jeho mýtnici mýtne poplatky od cestujúcich, ktorí prechádzali cez jeho majetky. Za lúpeže bol obvyklý trest konfiškácie majetku v prospech kráľa. Kráľ Matej Korvín v roku 1483 prikázal stropkovskému kapitánovi vojensky dobyť a obsadiť Parič. Pritom im mali pomáhať aj bardejovskí a sabinovskí mešťania. Nemožno však zistiť, či vôbec došlo k obliehaniu, prípadne poškodeniu hradu Parič. Dôveru kráľa a tým aj navrátenie majetkov sa podarilo získať až Štefanovmu synovi, Imrichovi z Perína.