TD Soni Košarovej - Felting (mokré plstenie)

pozvankaplstenie

Srdečne Vás pozývame na tvorivú dielňu Soni Košarovej "Felting (mokré plstenie)", ktorá sa uskutoční 30. júna 2013 v čase od 14:30 do 17:00 hod.  v  trebišovskom kaštieli

 

 

pozvankaplstenie2

 

 Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja srdečne pozýva svojich návštevníkov a priateľov dňa 30.júna 2013 v čase od 14:30 – 17:30hod. na tvorivú dielňu Soni Košarovej. Témou je „mokré plstenie“. Tvorivá dielňa sa uskutoční vo výstavných priestoroch Dvorana, na prízemí trebišovského kaštieľa. 

 Plstenie je spôsob zhotovovania textilu spájaním vláken srsti, pôsobením tlaku, tepla a vlhkosti. Vlákna majú na povrchu šupinky, ktoré sa vlhkosťou, teplom odchýlia a pri pohybe vláken sa do seba zachytávajú. Plstenie sa považuje za najstaršiu textilnú techniku, ktorou sa zhotovovali priamo textílie, bez nevyhnutnosti ich následného zošívania a tvarovania. Na území Slovenska sa plstenie používalo pri výrobe klobúkov a obuvi (napr. váľanky, valčuchy). Plstením sa spracúvala srsť zvierat, v najväčšej miere ovčia vlna, ktorej vlákna – na rozdiel od jej použitia pri pletení, tkaní i viazaní, neboli skrútené do nite. Plstený textil (plsť, filc) mal dobré izolačné vlastnosti voči chladu.

Vlákna sa roztriasli do rovnomernej vrstvy a najskôr sa zaplsťovali tlakom ruky a sita nasucho. Potom sa vrstva vlny zabalila do tkaniny, rohožky zo slamy a zaplsťovala sa namokro miesením, ohýbaním na zohriatej platni alebo naparovaním. Ďalej sa vlna plstila váľaním na šikmej doske s použitím horúcej vody. Schopnosť vlny a srsti spájať sa bola využívaná aj pri splsťovaní – úprave textilu pleteného a tkaného z vlnených nití. Vlnená tkanina – súkno sa splsťovala vo valche, pletené pančuchy (napríklad v okolí Trenčína) trením na vrúbkovanom pieste, guby váľaním vo validle. Plstenie sa prestalo používať v 50. rokoch 20. storočia. 

 Oživíme činnosť plstenia a vyskúšame ako nám to pôjde. Tešíme sa na vašu hojnú účasť.  

 

 

 

 
 
 
 
 
Trebišovski pisanki
23. ročník súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc
 
 
(Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa) Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva širokú verejnosť na vernisáž výstavy „Trebišovski pisanki“, ktorá sa uskutoční 9. marca 2012 o 16,00 hod. vo výstavných priestoroch DVORANA v trebišovskom kaštieli.
Ako každý rok, aj tento rok pripravuje múzeum pre svojich priaznivcov a návštevníkov, tradičnú výstavu kraslíc. Tento rok je to v poradí už 23. ročník tejto súťažnej výstavy a zúčastní sa na ho 57 maliarok a maliarov z okresov: Trebišov, Michalovce, Košice, Košice – okolie, Gelnica, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce, Prešov, Bardejov, Stropkov, Poprad, Nitra, Senica, Banská Bystrica, Příbram (Česká republika). Z techník prevláda vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, odrôtovanie, vosková batika, zdobenie zlatými detailmi, prelamovanie, oblepovanie prámikmi, oblepovanie slamou, oblepovanie korálikmi, oblepovanie glitrami, zdobenie farbami, farbenie cibuľovými šupkami, oblepovanie bavlnkou, oblepovanie semienkami, obväzovanie rastlinami, oblepovanie textíliami, obháčkovanie, zdobenie tušom, kombinovaná technika, opaličkovanie, leptanie kyselinou, oblepovanie farebným papierom, zdobenie miniatúrami z modulitu, decoupage a patina. Táto tradičná výstava je už tradične spojená aj s predajom kraslíc a a výrobkov z pravého včelieho vosku.
Návštevníci sa budú môcť pokochať jedinečnou krásou týchto skvostov  do                29.apríla 2012.
 
Srdečne Vás všetkých pozývame
 
 
Vaše Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
 

Kto je Online

Práve tu je 17 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com