Ponuka vzdelávacích programov

Vzdelávacie aktivity pre stredné školy, základné školy, mimoškolská činnosť a krúžky

Úsek astronómie aj v tomto školskom roku ponúka, základným a stredným školám, spoluprácu vo vyučovacom procese a v oblasti mimoškolskej a záujmovej činnosti.

V prílohe nájdete ponukové listy:

pdfponukovy_list_pre_zs_2014-2015.pdf502.29 KB

pdfponukovy_list_pre_ss_2014-2015.pdf498.76 KB

Pletenie lana – povrazníctvo

Povrazníctvo patrí medzi staré zemplínske remeslá. Múzeum to prezentuje rôznymi zariadeniami na výrobu povrazov – lán v Expozícii remesiel južného Zemplína. Múzeum s použitím starobylých zariadení z 19. storočia prezentuje ručné pletenie povrazov.

Svoju zručnosť v ručnom pletení lana zamestnanci múzea potvrdili slovenským rekordom, keď 12.08.2011 v Trebišove spletením zhotovili lano dlhé 103 metrov. Tým sa nám podarilo získať certifikát z knihy slovenských rekordov.

V súčasnej dobe na mnohých podujatiach organizovaných múzeom nemôže chýbať tradičné spletanie lana. Svoje zručnosti, ako aj remeslo povrazníka pracovníci múzea prezentujú aj na podujatiach organizovanými inými subjektmi  na pozvanie.

Ponúkame Vám spletanie lana ako vzdelávací program starého remesla aj na Vaše podujatie.

Cena vrátane dopravy: podľa dohody

Objednávky prijímame telefonicky na čísle:   +421 56 672 2234

Domáca výroba masla – mútenie masla

Domáca výroba – mútenie masla patrilo v minulosti medzi tradičné činnosti v domácnostiach na Zemplíne. Na domácu výrobu masla bol rozšírený predovšetkým stojatý typ náradia, v ktorom sa maslo mútilo. V našom kraji sa toto náradie nazývalo zbušok (inde mútovník, múteľnica, maselnica a pod.).

Vychádzajúc zo skúseností našich predkov múzeum prezentuje tradičné mútenie masla pomocou zbuška pre verejnosť. Na tradičných periodicky sa opakujúcich podujatiach múzea je mútenie masla súčasťou podujatí.

Pre skupinové návštevy múzea ponúkame mútenie masla aj s odborným výkladom ako samostatný produkt – zážitkové vzdelávanie tradičných domácich prác z nedávneho obdobia.

Cena produktu pre skupinovú návštevu: 20,00 EUR

Ukážku Mútenia masla je potrebné objednať minimálne 7 dní vopred, z dôvodu zabezpečenia základnej suroviny - domáceho mlieka.

Objednávky prijímame telefonicky na čísle:  +421 56 672 2234