Najdlhšie ručne pletené lano na Slovensku

Ustanovujúci slovenský rekord v ručnom pletení lana padol 12.8.2011 v piatok popoludní v Trebišove. Aktéri - rekordmani použili na výrobu štyri pramene z jutových povrázkov, dlhé 150 m. Po ich spletení zhotovili lano dlhé 103 metrov.

Je to slovenský rekord v ručnom pletení lana, na Slovensku ho dosiaľ nikto nevytvoril. Ako pomôcka pri pletení bolo použité starobylé zariadenie z 19. storočia na ručný pohon. Pomocou neho splietali celé lano. Rekord vznikol pred kaštieľom, zorganizovali ho pracovníci Vlastivedného múzea v Trebišove v rámci Dní mesta Trebišov.

Staré povrazníctvo patrí medzi staré zemplínske remeslá. Využili tu tak možnosť uchádzať sa o zápis práve v disciplíne najdlhšieho lana na spletacom stroji z 19. storočia. Ten sa podaril a výrobcovia lana získali certifikát z Knihy slovenských rekordov.

Fotografie z akcie si môžete prezrieť vo fotogalérii

slovenskerekordy.sk