Pozorovali sme výnimočný úkaz

V piatok 20. marca nastalo v dopoludňajších hodinách čiastočné zatmenie Slnka, pozorovateľné z nášho územia s prekrytím 65%. Počas maximálnej fázy, ktorá nastala o 10:55 sa citeľne ochladilo a slnečný jas poskytoval skôr jemné šero ako jasný deň.

Pozorovanie sme uskutočnili na námestí pred budovou Svet zdravia (nemocnica), kde sa počas úkazu postupne vystriedalo vyše 650 ľudí, aby si mohli pozrieť tento nebeský úkaz cez solárnou fóliou upravený teleskop, alebo pomocou projekcie na biely papier. Na treťom stanovišti sme mali k dispozícii aj okuliare so slnečným filtrom AstroSolar určeným na priame pozorovanie Slnka.

Najbližšie zatmenie Slnka viditeľné zo Slovenska nastane až 10. júna 2021. Bude opäť čiastočné a veľmi nevýrazné, pretože v jeho najväčšej fáze bude zakrytá iba jedna desatina priemeru slnečného disku, čo zodpovedá štyrom percentám jeho plochy. Až v ďalšom roku, a to 25. októbra 2022 sa opäť dočkáme výraznejšieho čiastočného zatmenia, kedy v najväčšej fáze budú zakryté štyri desatiny priemeru slnečného disku, čo zodpovedá 31% jeho plochy.

Úplné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska nastane až v budúcom storočí 7. októbra 2135 a potrvá 3 min 18 s. Bratislava však bude mimo pásu totality. Na najbližšie úplne zatmenie trvajúce iba 30 s musí naše hlavné mesto čakať až do 16. mája 2227..

FOTOGALÉRIA