Maximum meteorického roja Perzeidy 2015 - vyhodnotenie

Množstvo „padajúcich hviezd“ okolo 12. augusta bolo dobre známe už našim predkom, ktorí hovorievali: „Padajú slzy svätého Vavrinca “. Padajúce hviezdy však  nie sú hviezdy, ktoré sa odtrhli z nebeskej klenby a rútia sa kamsi vesmírom, ale sú to čiastočky prachu vlietajúce do našej atmosféry. Úkaz „padajúcich hviezd“ vzniká niekoľko kilometrov nad našimi hlavami v zemskej atmosfére. Do nej pri veľkej rýchlosti vnikajú pevné čiastočky a trením o molekuly vzduchu zhoria. V závislosti od veľkosti úlomku potom vidíme rôzne jasné záblesky a rôzne dlhé stopy. Tento úkaz, tzv. meteory, môžeme pozorovať po celý rok, pravda občas je ich výrazne viac.  Známy a výdatný meteorický roj s radiantom (zdanlivým bodom vylietavania) v súhvezdí Perzeus sa stretáva so Zemou raz ročne.

Roj začal byť aktívny 17. júla, keď Zem vstúpila do okrajových častí mraku čiastočiek uvoľnených kedysi z kométy Swift-Tuttle. Spočiatku len niekoľko meteorov každú noc, ale množstvo sa postupne zvyšuje až do noci z 12. na 13. augusta, keď prichádza každoročné maximum. Intenzita hustoty meteorov z tohto roja je priemerne 60 za hodinu. Koniec aktivity roja sa spravidla spája s 24. augustom.

Tento rok bol priaznivý na pozorovanie. Mesiac bol deň pred novom a preto nekazil  svojim svitom viditeľnosť aj slabších meteorov a obloha bola počas celej fázy odborného pozorovania bez obláčika. Tohtoročné výsledky už máme spracované, všetky napozorované údaje sú už spracované, odoslané a potvrdené Medzinárodnou meteorickou organizáciou sídliacou v meste  Mechelen v Belgicku.

Počas maxima sledovali roj z Trebišova tri skupiny po troch pozorovateľov, pričom každá skupina mala svojho zapisovateľa, ktorý zaznamenával do protokolu informácie o každom meteore. Všetky skupiny dohromady zaregistrovali počas necelých dvoch hodín celkovo 526 meteorov. Niektoré však boli pozorované viacerými členmi súbežne a niektoré z toho boli  sporadické, tj nevylietavali z roja Perzeíd.

Prvá skupina teda napozorovala 121 čistých perzeíd a 48 sporadických, v druhej skupine bolo zaregistrovaných 53 perzeíd a 57 sporadických a tretia skupina zaznamenala 91 perzeíd a 18 sporadických meteorov.

pdfperzeidy2015_1skupina.pdf30.86 KB

pdfperzeidy2015_2skupina.pdf36.60 KB