Večerné pozorovanie oblohy v obci Leles

V spolupráci so Základnou školou Leles sme dňa 24. septembra 2015 uskutočnili podujatie v areáli miestnej základnej školy.

Pozorovanie večernej oblohy spojené s premietaním virtuálnej oblohy a zaujímavostí z vesmíru pod holým nebom začalo o 19-tej hodine. Pred začiatkom podujatia sa zišli žiaci ZŠ so svojimi rodičmi a tiež so svojimi učiteľmi. Napriek nie veľmi jasnej oblohe, si mohli účastníci pozrieť objekty večernej oblohy pomocou dvoch teleskopov, ktoré sme inštalovali na školskom ihrisku. Popri tom sme ich zasvätili aj do orientácie na oblohe a spoznávania súhvezdí.

Najjasnejší objekt na oblohe - Mesiac sa však po celú dobu úspešne ukrýval za oblačnosťou, takže pohľad na jeho krátermi zjazvený povrch sa podarí azda na budúcom stretnutí.