Zemplínsky rozsievač perál - fotogaléria

Gorazd Zvonický – významná osobnosť slovenských dejín a katolíckej moderny

Gorazd Zvonický / vlastným menom Andrej Šándor / – básnik, pedagóg, kňaz, misionár, rodák z Močaran. Bol aj významným prekladateľom a pedagógom.

Práve jemu bolo venované 22. novembra 2015 podujatie, uskutočnené v kultúrnom dome v Bačkove pod názvom – Zemplínsky rozsievač perál.

Život, dielo a tvorbu saleziánskeho kňaza prítomným priblížil doc. Michal Hospodár, predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach. Zarecitoval úryvky básní z jeho bohatej básnickej zbierky.

Spomienku na Gorazda Zvonického obohatilo vystúpenie Kristínky Buzinkaiovej zo Sečoviec. K úspešnému priebehu podujatia prispel staroslovienskymi pesničkami gréckokatolícky Zbor sv. Bazila Veľkého zo Stanče-Úpora.

Podujatím Zemplínsky rozsievač perál sme si pripomenuli 20. výročie od jeho smrti a úctili tak významnú osobnosť slovenských dejín a katolíckej moderny.