Prechod planéty Merkúr popred slnečný disk 9. mája 2016

9. mája 2016 nastane nad našim územím takmer v celom priebehu pomerne vzácny astronomický úkaz - prechod Merkúra pred Slnkom. Úkaz nastáva približne 13 či 14-krát za storočie a na Slovensku bol naposledy pozorovateľný 7. mája 2003. Ide teda rozhodne o mimoriadnu astronomickú udalosť, ktorú by ste si rozhodne nemali nechať ujsť!

Popred slnečný disk bude prechádzať planéta Merkúr. Počas prechodu je možné pozorovať Merkúr ako malú čiernu bodku na slnečnom kotúči. Prechod Merkúra 9. mája 2016 bude u nás pozorovateľný asi 7 hodín. Úkaz začne o 13:12 hod. SELČ (pre Trebišov) vstupom Merkúra a končí o 20:40 hod. SELČ. Koniec úkazu však už nebude z Trebišova pozorovateľný, nakoľko u nás Slnko zapadne o 19:59 SELČ.

Ďalší prechod Merkúra viditeľný z nášho územia nastane až 11. novembra 2019. Celý priebeh neuvidíme, sotva len dve úvodné hodiny. V celom priebehu nad našim obzorom prebehne úkaz až 13. novembra 2032.

Pri pozorovaní prechodu Merkúra popred slnečný disk treba dodržiavať podobné opatrenia ako pri pozorovaní zatmenia Slnka. Pozorovať možno buď pomocou priemetu Slnka alebo priamo, pokiaľ je ďalekohľad vybavený špeciálnym slnečným filtrom. Pri priamom pozorovaní Slnka bez filtra hrozí trvalé poškodenie zraku!

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, útvar astronómie, pripravuje pozorovanie tohto výnimočného astronomického úkazu prenosnými astronomickými ďalekohľadmi, na ktoré Vás srdečne pozývame.

Pozorovanie sa uskutoční v čase od 13:00 hod. do 17:00 hod. v areáli nemocnice SVET ZDRAVIA (pri fontáne). Pozorovanie sa uskutoční len za jasného počasia!

prechod Merkura2016