Svetový kozmický týždeň 2016

4. – 10. október

Celosvetová oslava vedy, techniky a kozmonautiky pod názvom „World Space Week" sa uskutočňuje na medzinárodnej úrovni od roku 1999, kedy bola schválená valným zhromaždením Organizácie spojených národov.

Svetový kozmický týždeň je ohraničený dvoma dátumami 4. október - 10. október. Dňa 4. 10. 1957 bola do vesmíru vypustená prvá umelá družica Sputnik 1 a o desať rokov neskôr 10. 10. 1967 bola podpísaná zmluva o mierovom využívaní kozmického priestoru.

Celosvetovým koordinátorom Svetového kozmického týždňa pod záštitou OSN je americká nevládna inštitúcia Medzinárodnej asociácie pre kozmický týždeň (WSWA).

Hlavnými úlohami Svetového kozmického týždňa je predovšetkým celosvetovo:

• informovať verejnosť o výhodách, ktoré jej prináša kozmický výskum,
  • podporiť väčšie využitie vesmíru pre udržateľný hospodársky rozvoj,
  • prejaviť podporu verejnosti vesmírnym programom,
  • viesť deti a mládež k záujmu o poznávanie vesmíru a ich budúcnosti,
  • podporovať inštitúcie pri ich zapojení do vesmírnych programov,
  • starať sa o medzinárodnú spoluprácu vo vesmírnom výskume a vzdelávaní.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína – útvar astronómie v Trebišove sa tohto roku už po jedenástykrát zapojilo do osláv Svetového kozmického týždňa.

Pri tejto príležitosti sme pripravili zaujímavé prednášky pre žiakov zo ZŠ M. R. Štefánika v Trebišove na témy: Od Sputnika po raketoplán a Vesmír a slnečná sústava.