V Andrássyho kaštieli zneli koledy - zhodnotenie podujatia

V tretiu adventnú nedeľu 11. dec. 2016 Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove a Cirkevná stredná odborná škola sv. Jozafáta v Trebišove pripravili poprvykrát v kaštieli Andrássyovcov podujatie Kračun v Andrássyho kaštieli.

„Kračun“, ako ho pamätáme z minulosti, príprava štedrovečerného stola, jedál, udržiavanie zvykov a tradícií, nato všetko spomínali gazda a gazdiná z Nižného Žipova Ján Veselý a Anna Garbárová.

Koledy a vinše zneli v podaní FSk Studzenka z Plechotíc, FSk Čeľovčanka z Čeľoviec. Betlehemcov výborne zahrali chlapi z FSk Dubiny z Dargova a staroslovianské koledy zaspieval gréckokatolícky Zbor sv. Bazila Veľkého zo Stanče-Úpora.

Slávnostnú predvianočnú atmosféru doplňali HANDMADE trhy vo vestibule kaštieľa, ktoré ponúkali darčeky s vianočnou tematikou.

Cirkevná stredná odborná škola sv. Jozafáta v Trebišove pripravila ukážky tradičného vianočného stolovania v zámožných aj chudobných rodinách.

Podujatie oživilo spomienky na dobové Vianoce u tých skôr narodených a tradície našich predkov priblížilo tým mladším.