Archív tokajských vín

Archív bol sprístupnený v roku 2003. Dokumentuje výrobcov tokajských vín a zhromažďuje nové vzorky podľa ročníkov. Nachádza sa v pivnici kaštieľa. Prehliadka expozície s odborným výkladom trvá 10 minút.

V súčasnosti sú v archíve vína slovenských i maďarských výrobcov tokajských vín a vzorky francúzskeho i talianskeho vína vyrábané pod značkou Tocci a Tokay. K aktualizácii tokajského vinohradníctva a vinárstva prispelo otvorenie Tokajskej vínnej cesty v múzeu 24.6.1999. Vytvorilo sa širšie zázemie pre prezentáciu histórie a súčasnosti Tokaja, vrátane možnosti degustácie tokajských vín.

Archív v csákyovskej a andrássyovskej pivnici múzea založili títo výrobcovia tokajských vín: Galafruit, s.r.o. Malá Tŕňa, konateľ Ing. Pavel Eftimov CSc., Chateau, s.r.o. Viničky, Ing. Tomáš Pokorný, J. & J. Ostrožovič, Veľká Tŕňa, Tokaj vín, Malá Tŕňa, Jaroslav Macík, Zlatý strapec, Viničky, Anna Nagyová a Gejza Nagy.

V archíve sú zastúpené odrodové vína (Tokajský Furmint, Tokajská Lipovina, Muškát žltý) a tokajské vína (Tokajské samorodé suché, Tokajské samorodé sladké, Tokajské omšové, Tokajský výber 2, 3, 4, 5, 6 putňový). Najstaršie víno má v archíve Výskumná stanica vinohradnícka a vinárska v Malej Tŕni (Tokajské samorodé suché, ročník 1961), VZB, odborový podnik, závod Malá Tŕňa z roku 1979, Tokaj š.p. Slovenské Nové Mesto (1983, 1987 a i.).

Zo súčasných výrobcov má v archíve najstaršie vína firma Chateau Viničky, ročníky 1981, 1983, 1986, 1989, Galafruit s. r. o. Malá Tŕňa, ročníky 1990, 1993 a iné. Ďalší výrobcovia vína majú v archíve najstaršie ročníky 1993 a 1995. Súčasných 171 fliaš tokajských vín je základom, z ktorého sa bude archív ďalej rozširovať. Každý z výrobcov tokajského vína bude odovzdávať každoročne po tri fľaše z každého druhu a ročníka svojich vín. Archív umožní aj ďalším výrobcom tokajských vín odovzdať svoje vína pod touto značkou na tento účel.