Výstava - Po roku

• Kde:   Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
  • Kedy: od 21.8.2017 stála výstava

Výstava je výsledkom celoročnej zbierkotvornej činnosti odborných zamestnancov múzea za účelom vytvorenia stálej expozície šľachtických rodov v priestoroch Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove.

Bude súčasťou expozície, ktorú pripravujeme na prvom poschodí kaštieľa do ôsmych dobovo zariadených miestností. Tu budú prezentovaní majitelia trebišovského kaštieľa z rodov Csáky, Szapáry a Andrássy.

Vzhľadom na to, že sa pôvodné zariadenie kaštieľa nezachovalo, odborní zamestnanci múzea v spolupráci s externými poradcami pátrajú po predmetoch, ktoré boli súčasťou zariadenia kaštieľa v Trebišove, alebo iným spôsobom súvisia s trebišovským kaštieľom a jeho majiteľmi. Tie následne za finančnej podpory Fondu na podporu umenia, Košického samosprávneho kraja a súkromných zberateľov zakupujú do zbierok MaKcjZ v Trebišove. Vo výstavnej sieni si tak návštevníci môžu prezrieť:

1. Nábytok z 19. storočia vyrobený v štýle klasicizmu. Najcennejším kusom je toaletný stolík, ktorý bol súčasťou pôvodného interiéru trebišovského kaštieľa. Intarzovaný stolík s hviezdicou, ktorý patril Andrássyovcom. Sedacia garnitúra s gobelínom zo 40. rokov 19. storočia bola vyhotovená na objednávku príslušníkov z vyššej šľachty, jej pôvodných majiteľov však nepoznáme. Nábytok majú možnosť vidieť v pôvodnom stave, ešte pred reštaurovaním.

2. Vo vitrínach sú umiestnené dve šable. Majiteľom jednej z nich bol gróf Aladár Andrássy, mladší brat grófa Júliusa Andrássyho, ktorú ju dostal do daru, ako pamiatku na revolúciu v rokoch 1848-1849, v ktorej sa osobne angažoval. Druhú šabľu daroval gróf Július Andrássy z postu hlavného zemplínskeho župana Eteleovi Matolayovi. Ďalej strieborné podnosy z trebišovského kaštieľa, sklenený pohár s tanierikom s vyobrazením grófa Júliusa Andrássyho, pamätné medaile, pohľadnice, reklamné kartičky, fotografie súvisiace s majiteľmi kaštieľa z rodu Andrássy atď.

3. Na stenách visia portréty cisárskeho a kráľovského korunného páru, Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej (Sissi), rozmanité vyobrazenia grófa Júliusa Andrássyho, najvýznamnejšieho majiteľa trebišovského kaštieľa, ako prvého ministerského predsedu Uhorska, tiež portrét jeho matky a dcéry, list vlastnoručne písaný Etelkou Szapáry, matkou grófa Júliusa Andrássyho, vyobrazenia erbov rodov Csáky, Engel a Andrássy či kresby zobrazujúce niektoré z kaštieľov vo vlastníctve rodu Andrássy a iné.

po roku