Otvorenie výstavy Trebisovski pisanki 2018

Už po 29-krát usporiadalo Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v piatok 2. marca 2018 súťažnú výstavu v zdobení veľkonočných kraslíc pod názvom Trebišovski pisanki. Jej otvorenie sa konalo v piatok 2.marca 2018 v trebišovskom kaštieli.

Na tohtoročnej výstave si návštevníci môžu prezrieť 676 kraslíc, ktoré vyhotovilo 38 súťažiacich z okresov Trebišov, Bardejov, Humenné, Košice, Michalovce, Prešov, Snina a Vranov nad Topľou.

Prezentované techniky zdobenia kraslíc sú rôzne, od tých tradičných cez netradičné až po kombinované. Tradičné a najviac rozšírené techniky zahŕňajú viacfarebnú voskovú batiku, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou, bavlnkou. Z netradičných môžeme vidieť zdobenie farbami, oblepovanie prámikmi, servítková technika a zdobenie paličkovaním.

Prezentované sú aj kombinované techniky dvoch tradičných techník odrôtovania a vyškrabovania, kombinovaná tradičná s netradičnými technikami a iné. Pri zdobení kraslíc sú použité rôzne škrupiny vajec okrem slepačích aj holubie, kačacie, husacie a pštrosie.

Návštevníci sa môžu inšpirovať a kochať krásou prepracovaných techník veľkonočných kraslíc do 22. apríla 2018.