Aký bol 13.ročník podujatia Andrássyovci v Trebišove

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zrealizovalo už 13. ročník podujatia Andrássyovci v Trebišove. 11. a 12. október 2018 bol zameraný na rôzne aktivity týkajúce sa života Andrássyovcov.  Žiaci  základných škôl  z Trebišova mali možnosť v rámci výučby regionálnych dejín zoznámiť sa so šľachtickými rodmi trebišovského kaštieľa. Odbornú prednášku a komentovanú prehliadku prezentovali historici MaKCJZ v Trebišove Mgr. Jakub Šnajder a Mgr. Ľudmila Tirpáková.  Žiakov a záujemcov o históriu s  historickými objektami v areáli trebišovského kaštieľ  oboznámili Ing. Stanislav Štefan a Zsuzsanna Nagy Popoludní 11. októbra 2018  v Andrássyho sieni sa hudbou starých majstrov  predstavili študenti a pedagógovia Konzervatória J. Adamoviča z Košíc. Trebišovskí Andrássyovci na prelome storočí – názov výstavy , na vernisáži ktorej, tvorcovia Ing. Stanislav Štefan a Zsuzsannna Nagy priblížili artefakty výstavy.

12. okt. 2018 sa v andrássyovskom kaštieli vzdelávali študenti stredných škôl. Vzácny hosť z Maďarska, p. Lajos Kovács z Múzea Rómera Florisa z Győra, si pre nich pripravil zaujímavú tému „Andrássyovské dievčatá a ich životné lásky". Tlmočila Zsuzsannna Nagy. V rímskokatolíckom kostole sa dopoludnia konala zádušná omša za Andrássyovcov. Účastníci podujatia kladením vencov vzdali úctu členom rodu Andrássy v Mauzóleu v parku. „Gróf Július Andrássy - planúci génius" s touto témou vystúpila popoludní v kaštieli Mgr. Silvia  Lőrinčíková, PhD. Z Múzea Betliar. P. Lajos Kovács prezentoval Život Ilóny Andrássy v zrkadle nájdeného dedičstva.

V programe Dobová hudba a spev  u Andrássyovcov vystúpili žiaci a pedagógovia zo ZUŠ Trebišov a ZUŠ Veľké Kapušany. Podujatie svojou prítomnosťou  obohatila aj grófka Barkóczy Katalin s manželom z Maďarska ako aj kolegovia z Múzea Betliar.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.