Stanislav Harangozó - Obrazy

  • Kde: Výstavný priestor GALÉRIA na poschodí trebišovského kaštieľa
  • Kedy: 15. 01.  2014 16. 02. 2014  


harangozo 2014 069

Návštevníci Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja nám prejavili priazeň aj začiatkom roka 2014 na vernisáži výstavy slovenského akademického maliara Doc. Stanislava Harangózoa, kedy svojou prítomnosťou vyjadrili záujem o krásu výtvarného umenia. Vernisáž výstavy s názvom OBRAZY sa uskutočnila 15. januára 2014 vo veľkej výstavnej sieni GALÉRIA, na poschodí trebišovského kaštieľa.  

Na umeleckom popoludní sa okrem autora vystavovaných umeleckých diel zúčastnila kurátorka výstavy PhDr. Mária Kostičová, dobre známy regionálny výtvarník majstro Štefan Bubán a ďalší vzácni hostia.  

Príjemne obohatili slávnostné otvorenie výstavy pedagógovia PaedDr. Ingid Hvozdovičová a Mgr. Miloš Mantič so žiakmi SOŠ v Trebišove. Všetci prítomní tak mali možnosť nielen umenie vidieť, ale ho aj intenzívne precítiť a vypočuť. V štvorručnej hre na klavíri sa predstavili Laura Kavčáková a Dominika Urbanová. Skladba štedrý večer zaznela v podaní žiačky Viktórií Jonyovej. Tanečným  talentom ohúrili súrodenci Laura Kavčáková a Štefan Kavčák. 

Autor výstavy Doc. Harangózo sa na slovenskú výtvarnú scénu prihlásil pred mnohými rokmi ešte ako čerstvý absolvent užitej a dekoratívnej maľby a voľnej grafiky bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení. Svoj talent naďalej rozvíjal aj po štúdiu, využil šírku záberu vzdelania. Vytvoril súbor monumentálo-dekoratívnych realizácií v architektúre vo viacerých technikách, napr. leptané sklo, kamenná mozaika, či maľba na drevo. Fundamentálne je však bytostným maliarom. Vo svojej tvorbe používa paletu žiarivých a sviežich farieb, využíva kombináciu pastelu s akrylom. Keď sa prejdete po výstavnom priestore, kde sú nainštalované jeho diela, hneď vám utkvie oranžová farba. Tá v jeho obrazoch nesmie chýbať. 

Autor svoje predstavy, myšlienky vkladá do motivických bohatých kompozícií s charakteristickou farebnosťo. Všadeprítomná oranžová, ohnivá červená, modrá, fialová, zelená a ďalšie farby sú akoby držané bravúrnou čiernou líniou. 

Nová etapa v jeho tvorbe znamenala výrazný prínos do súčasnej slovenskej maľby, ktorý ho podľa kurátorky výstavy, PhDr. Márie Kostičovej, radí k takým majstrom pastelu, akým bol na Slovensku v 30. a 40. rokoch Janko Alexy. 

Známy akademický maliar svoj farebný sved predostiera vo viacerých tematických okruhoch. Dominantná je krajina, no pristupujú aj ďalšie motívy a to náboženské a profánne. V jeho dielach nájdeme zátišie z propriet reálneho života, mestskú scenériu, dvojice, ľudské sny a túžby, ženský akt s husľami. Častou inšpiráciou jeho tvorby je hudba- impresívna, impresionistická  až expresia.  

 
/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa/
 
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja uskutočnilo dňa 25. apríla 2013 o 17:00 hod. vo výstavných priestoroch Galéria v trebišovskom kaštieli dvojvernisáž, ktorá bola venovaná dvom krásnym výstavám a to výstave akademického maliara Yuriya Bodnara a umelkyne Márie Majerčíkovej.
Zúčastnili sa jej okrem autorov oboch výstav, ich rodinných príslušníkov, priateľov a našich návštevníkov aj významné osobnosti umeleckého a spoločenského života.
Kurátorkou výstavy „Symfónia premien“ ukrajinského umelca bola Olexandra Bodnarová, historička umenia. Svojou prítomnosťou poctil naše múzeum aj vedúci odboru kultúry Zakarpatského kraja na Ukrajine, Yuriy Gľeba ako aj akademický maliar Štefan Bubán.
Akademický maliar Yuriy Bodnar žije v Užgorode na Ukrajine. Je členom Národného zväzu umelcov Ukrajiny. Jeho prezentovaná tvorba je zameraná na monumentálnu a komornú maľbu krajiny, mestskej veduty so zakomponovaným fragmentom.
V jeho výstavných obrazoch nejde ani tak o realistické, ale skôr o filozofické stvárnenie sveta, ktoré tak dáva jeho obrazom hlbší, hlavne citeľný duchovný rozmer.
Výstava výtvarných diel ukrajinského maliara Yuriya Bodnara potrvá do 26. mája 2013.
 
Druhá časť vernisáže bola venovaná autorke výstavy s názvom „Hodvábny svet“, Márií Majerčíkovej. Autorkina tvorba je hlavne o cítení materiálov. Kreslí olejovými a akrylovými farbami ma maliarske plátno, ale aj na iné materiály. Sú nimi sklo, textil, kameň, drevo, či hodváb. A práve po ňom maliarka pomenovala svoju výstavu.
Všetky symboly v jej umeleckých dielkach sú odrazom vnútorného sveta a myšlienok autorky. Inšpiráciu čerpá v nevyčerpateľnej zásobe tvarov a farieb prírody. Kreslenie je pre umelkyňu relaxom a formou nabíjania energie.
Vo výstavných vitrínach nájdu návštevníci nášho múzea kravaty, dáždniky, letné šaty, šatky, tričká a ďalšie nositeľné veci s osobitným štýlom autorkiných precítených prác.
Ako sama uvádza, ak sa jej jedinečné práce stretnú s kladnou odozvou, umelkyni to dáva pocit naplnenia.
Výstavu Márie Majerčíkovej si môžete pozrieť do 17. júna 2013.
 
 
 
 

 

Kto je Online

Práve tu je 22 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com