Igor a Júlia Piačkovci: Oheň a voda

  • Kde: Výstavný priestor GALÉRIA na poschodí trebišovského kaštieľa
  • Kedy: 12.9.2013  - 13.10.2013 


piacko 2013 -84

 

/Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove – tlačová správa/
 
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja uskutočnilo dňa 25. apríla 2013 o 17:00 hod. vo výstavných priestoroch Galéria v trebišovskom kaštieli dvojvernisáž, ktorá bola venovaná dvom krásnym výstavám a to výstave akademického maliara Yuriya Bodnara a umelkyne Márie Majerčíkovej.
Zúčastnili sa jej okrem autorov oboch výstav, ich rodinných príslušníkov, priateľov a našich návštevníkov aj významné osobnosti umeleckého a spoločenského života.
Kurátorkou výstavy „Symfónia premien“ ukrajinského umelca bola Olexandra Bodnarová, historička umenia. Svojou prítomnosťou poctil naše múzeum aj vedúci odboru kultúry Zakarpatského kraja na Ukrajine, Yuriy Gľeba ako aj akademický maliar Štefan Bubán.
Akademický maliar Yuriy Bodnar žije v Užgorode na Ukrajine. Je členom Národného zväzu umelcov Ukrajiny. Jeho prezentovaná tvorba je zameraná na monumentálnu a komornú maľbu krajiny, mestskej veduty so zakomponovaným fragmentom.
V jeho výstavných obrazoch nejde ani tak o realistické, ale skôr o filozofické stvárnenie sveta, ktoré tak dáva jeho obrazom hlbší, hlavne citeľný duchovný rozmer.
Výstava výtvarných diel ukrajinského maliara Yuriya Bodnara potrvá do 26. mája 2013.
 
Druhá časť vernisáže bola venovaná autorke výstavy s názvom „Hodvábny svet“, Márií Majerčíkovej. Autorkina tvorba je hlavne o cítení materiálov. Kreslí olejovými a akrylovými farbami ma maliarske plátno, ale aj na iné materiály. Sú nimi sklo, textil, kameň, drevo, či hodváb. A práve po ňom maliarka pomenovala svoju výstavu.
Všetky symboly v jej umeleckých dielkach sú odrazom vnútorného sveta a myšlienok autorky. Inšpiráciu čerpá v nevyčerpateľnej zásobe tvarov a farieb prírody. Kreslenie je pre umelkyňu relaxom a formou nabíjania energie.
Vo výstavných vitrínach nájdu návštevníci nášho múzea kravaty, dáždniky, letné šaty, šatky, tričká a ďalšie nositeľné veci s osobitným štýlom autorkiných precítených prác.
Ako sama uvádza, ak sa jej jedinečné práce stretnú s kladnou odozvou, umelkyni to dáva pocit naplnenia.
Výstavu Márie Majerčíkovej si môžete pozrieť do 17. júna 2013.
 
 
 
 
 
 /Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove- tlačová správa/
 
 
V Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja sa 12. septembra 2013 o 17:00hodine uskutočnila dvojvernisáž krásnych výstav. Uviedla sa ňou do života verejnosti hodnotná tvorba 3 umelcov, ktorí sa s radosťou rozhodli vystavovať práve u nás, v historickom kaštieli, kedysi letnom sídle Andrássyovcov. 
Steny výstavného priestoru Galéria budú celý mesiac patriť výtvarnej tvorbe umelcov z Pezinka, manželom Piačkovcom. Svoju výstavu pomenovali symbolmi 2 živlov- OHŇA A VODY. Súčasťou ich výstavy sú reprezentatívne monografie obidvoch autorov, ktoré sprevádzajú rozmanitou výtvarnou a v prípade akad. maliarky Júlie Piačkovej aj literárnou tvorbou. Akademického maliara Igora Piačka prezentujú aj grafické listy a maľby, ktorými bol inšpirovaný pobytom v New Yorku. Všetky výtvarné diela majú, podľa slov akademických výtvarníkov Piačkovcov, pôsobiť na emočnú stránku diváka, vyvolať v nich individuálne precítenú chvíľu. Subjektívne prežitý emocionálny náboj pri zhliadnutí namaľovaných obrazov pokladajú obaja autori za podstatnú časť vnímania. 
V druhej časti vernisáže bol priestor venovaný autorke 2. výstavy, ktorá nesie názov ČARO VÝŠIVIEK JANKY FEHEROVEJ. Tá je inštalovaná vo výstavnom priestore AMBIT na poschodí nášho múzea. Zaujímavé práce výšivkárky Janky Feherovej budú slúžiť k obdivu našim návštevníkom do 17. októbra 2013. Výšivkárske umenie Jany Feherovej spočíva v počítaní krížikov a v neustálej zmene farebných bavlniek Autorka na vyšívanie používa látku kanavu, vzory a motívy vyšíva bavlnkou mulinka.  V poslednom období sa Jana Feherová venuje aj tvorbe rôznych dekorácii zo sadrových odliatkov, ktoré potom vymaľuje. Technikou dekupáže zdobí fľaše, lopáriky, skrinky na šperky, či skrinky na kľúče.
Slávnostné otvorenie oboch hodnotných výstav spríjemnili svojim hudobným, umeleckým a speváckym talentom pedagógovia Súkromnej Základnej Umeleckej Školy z Novosadu: Mgr. Eva Ďubeková, uč. Juraj Libera, uč. Lenka Feketeová, uč. Iveta Švandová. 
Hodnotný umelecký zážitok si odniesli všetci prítomní hostia i návštevníci múzea. 
 
 
 
  
 

 

Foto: Jozef Danko

 

Kto je Online

Práve tu je 11 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com